شهر جدید شهریار دستاورد جدیدی برای آذربایجان‌شرقی

مسایل و مشکلات شهر جدید شهریار و آخرین وضعیت پیشرفت اجرایی و آماده‌سازی زیرساخت‌های این شهر در نشستی با حضور استاندار آذربایجان‌شرقی بررسی شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان‌شرقی، «اسماعیل جبارزاده»، استاندار آذربایجان‌شرقی در این نشست بر همکاری همه دستگاه‌های اجرایی استان در تکمیل زیرساخت‌های شهر جدید شهریار تأکید کرد و گفت: این شهر دستاورد جدیدی برای استان خواهد بود.

وی با تأکید بر این‌که شهر جدید شهریار باید منطبق با آخرین الگوهای شهرسازی دنیا ساخته شده و نمونه شهرسازی در کشور باشد، افزود: باید شهری بسازیم که همه جاذبه‌های لازم را داشته باشد و مردم برای سکونت در آن علاقمند باشند.

جبارزاده با اشاره به از میان رفتن باغ‌ها و اراضی کشاورزی بر اثر ساخت و سازهای بی‌رویه در برخی مناطق استان، اظهار کرد: شهر جدید شهریار می‌تواند حفظ‌کننده باغات و زمین‌های کشاورزی ما باشد.

وی خاطرنشان کرد: خدماتی که در این شهر ارائه می‌شود باید بهترین و به‌روزترین خدمات باشد و مطمئناً انسان‌ها برای زندگی بهتر و آسایش بیشتر حاضرند که هزینه کنند.

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: در طراحی شهر جدید شهریار موضوع جذب گردشگر و ایجاد مکان‌های تفریحی باید لحاظ شود.

وی با بیان این‌که شهر جدید شهریار را پروژه‌ای فرا استانی می‌دانیم، افزود: همه مدیران استان در کنار مجریان این شهر هستند و مهم این است که عملیات عمرانی آن هرچه سریع‌تر آغاز شود.

بارزاده با بیان این‌که شهر تبریز به خاطر شرایط و مشکلات خاص خود ظرفیت جمعیت بیشتر و توسعه ساخت و سازهای شهری به جز در بافت‌های فرسوده را ندارد، افزود: شهر جدید شهریار می‌تواند به‌عنوان تنفس‌گاه تبریز عمل کرده و پشتیبان برنامه‌های آتی شهرسازی تبریز باشد.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به مصوبه شورای عالی شهرسازی در خصوص محدوده ۱۵۰۰ هکتاری شهر جدید شهریار، جهاد خانه‌سازی آذربایجان به‌عنوان مجری این شهر را مسئول حفاظت از این محدوده دانست و گفت: هرگونه تغییر در ماهیت اراضی این محدوده اعم از ساخت و ساز یا کشت و زرع، باید با اجازه مجری طرح باشد و هیچ‌کس اجازه تصرف غیرقانونی در این محدوده را ندارد.

وی تصریح کرد: حفاظت و حراست از این محدوده یک امر ضروری است، در عین حال برای تعیین مالکیت اراضی نیز اقدامات لازم باید انجام شود.

جبارزاده گفت: اراضی ملی واقع در محدوده شهر جدید شهریار طبق قانون به شرکت شهرهای جدید کشور واگذار می‌شود تا در اختیار مجری طرح قرار گیرد و در هر حال قانون، ملاک عمل خواهد بود.

وی در خصوص مشکل تأمین آب شهر جدید شهریار نیز گفت: تأمین آب شرب برای فاز نخست این شهر قطعی شده است، اما برای افق نهایی طرح باید فکر اساسی شود.

جبارزاده تأمین منبع آب پایدار برای شهر جدید شهریار را ضروری دانست و گفت: در این زمینه باید با دستگاه‌های مسئول هماهنگی شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی هم‌چنین با بیان این‌که زمینه جذب سرمایه‌گذاری در شهر جدید شهریار فراهم است، گفت: آماده معرفی سرمایه‌گذاران قوی برای اجرای طرح‌های شهری در این شهر هستیم و مجری طرح نیز باید در همه امور پیشقدم باشد.

عضو هیئت مدیره جهاد خانه‌سازی آذربایجان هم در این نشست گزارشی از آخرین اقدامات انجام‌شده و مسایل و مشکلات شهر جدید شهریار ارائه کرد.

«علیرضا نوای باغبان» با اشاره به فعالیت بیش از ۲۰ پیمانکار برای آماده‌سازی زیرساخت‌های شهر جدید شهریار، گفت: فاز نخست این شهر به وسعت ۲۶۰ هکتار آماده واگذاری است و سال آینده ساخت و ساز واحدهای مسکونی در آن آغاز می‌شود.

وی با بیان این‌که زیرساخت‌های شهر جدید شهریار طبق برنامه در حال آماده‌سازی است، گفت: دو مشکل عمده بر سر راه این شهر وجود دارد که یکی بحث تأمین آب شرب در افق نهایی و دیگری بحث اراضی ملی واقع در محدوده این شهر است.

باغبان افزود: هیچ مشکلی با دستگاه‌های خدمت‌رسان نداریم و با هماهنگی‌های انجام‌شده مشکلات موجود نیز برطرف می‌شود.

در این نشست که در محل کارگاه عمرانی شهر جدید شهریار تشکیل شد، مسائل مختلف این شهر از جمله تأمین آب شرب، وجود ۴۰۰ هکتار از اراضی ملی در محدوده شهر، حفاظت از اراضی محدوده و نحوه جلوگیری از تصرفات و چگونگی واگذاری زمین به مردم و اجرای طرح‌های شهرسازی بحث و بررسی شد.

بر اساس این گزارش، شهر جدید شهریار، یک شهر مسکونی در حال احداث، در استان آذربایجان‌شرقی، واقع در ۱۰ کیلومتری شمال شرق تبریز است. محل اجرای طرح احداث این شهر، در کیلومتر ۵ جاده «تبریز – اهر» بوده و هدف از اجرای آن، اسکان سرریز جمعیت شهر تبریز بوده و پیش‌بینی جمعیت آن، ۱۷۰ هزار نفر و مساحت محدوده آن، ۱٬۵۰۰ هکتار است.

شمار واحدهای مسکونی، ۶۰ هزار واحد مسکونی(ویلایی و آپارتمانی) در چهار فاز، همراه با ساختمان‌های جانبی و تأسیسات بر اساس طرح جامع شهر جدید خواهد بود. میزان سرمایه‌گذاری برای این طرح، ۱۳٬۰۰۰ میلیارد ریال، و سرمایه‌گذار آن، «شرکت جهاد خانه‌سازی آذربایجان‌شرقی» است.

شهر جدید شهریار نخستین شهری است که توسط بخش خصوصی و با همکاری شرکت جهاد خانه‌سازی ساخته می‌شود. این شرکت حدود ۱۵۰۰ هکتار زمین برای ساخت شهر مذکور را تملک کرده و بخشی از زمین‌های شهر جدید شهریار هم دولتی است.

طرح احداث شهر شهریار تبریز، در ۴ فاز خواهد بود که از سال ۱۳۹۴ آغاز شده و فاز نخست آن در پایان سال ۱۳۹۵، آماده بهره‌برداری شده و بقیه تا سال ۱۴۰۶ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. پیش‌بینی شده که نخستین گروه جمعیتی، سال ۱۳۹۸ در شهر جدید، اسکان یابند.